3 wskazówki, jak chronić słuch

jak chronić słuch

Żyjemy w świecie pełnym zagrożeń dla naszego słuchu. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ, jednak warto wiedzieć, jak można chronić swoje uszy przed niektórymi z nich.

Ścisz sprzęty

To jedna z najprostszych wskazówek, która zdecydowanie może pomóc nam chronić słuch. Bez względu na to czy wolisz słuchać muzyki w samochodzie, w domu czy też poprzez słuchawki w trakcie joggingu, to warto nieco zmniejszyć ilość decybeli. Podobnie rzecz się ma z oglądaniem różnorodnych programów telewizyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że głośność sprzętu jest zbyt wysoka. Jeżeli podczas słuchania muzyki lub oglądania filmu trzeba podnosić głos, aby druga osoba nas usłyszała, to oznacza, że trzeba nieco przyciszyć.

Noś nakrycie głowy

Wiele osób unika czapki jak ognia. Każdy wskazuje nieco inny powód, ale najczęściej padają stwierdzenia, że nakrycia głowy psują fryzurę bądź też są po prostu niewygodne. Nie warto jednak ryzykować swojego zdrowia dla wyglądu czy komfortu. Czapkę lub opaskę warto mieć zawsze przy sobie. W tym miejscu warto także wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie o ochronie głowy zaraz po kąpieli. Wiele osób nie stosuje się do zasady, że po wzięciu prysznica czy też po wizycie na basenie, saunie, należy odczekać trzydzieści minut i ochłonąć. Zdecydowanie warto jednak wprowadzić tę zasadę do swojego życia, a jeśli faktycznie nie mamy możliwości, by odczekać po kontakcie z wodą, to warto zabezpieczyć głowę i uszy właśnie przy pomocy czapki.

Badaj się

Badania słuchu warto wykonywać nie tylko wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy. Warto robić to raz na jakiś czas, bowiem jak głosi stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dla tych, którzy cierpią na chroniczny brak czasu, geers.pl umożliwia wykonanie prostego testu słuchu online, który wstępnie ocenia jakość słuchu. Badanie zarówno słuchu, jak i zdrowia całego organizmu jest kluczowe, bowiem niedosłuch związany jest często z innymi chorobami i infekcjami.