zdrowe odżywianie

Czy zdrowe odżywianie na wakacjach jest możliwe?

Osoby planujące wakacje, bardzo często mają z tyłu głowy różnorodne pokusy i zachcianki, które mogłyby w mgnieniu oka zaburzyć ich dietę lub zdrowy styl odżywiania. Zastanawiasz się, czy zdrowe odżywianie na wakacjach jest możliwe? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Odżywianie na wakacjach – poznaj najczęstsze pokusy

Zanim zaplanujesz plan wakacyjnego działania, tak aby móc zadbać również o odpowiednie odżywianie, warto sprawdzić, jakie pokusy żywnościowe czyhają w danym miejscu. Gofry polane obficie bitą śmietaną, kremówki, a może ociekająca tłuszczem pizza? Nadmierne spożywanie takich przekąsek może zakończyć się natychmiastowym przyrostem wagi ciała i olbrzymimi wyrzutami sumienia. A jak wiadomo, każdy chce tego uniknąć i cieszyć się piękną figurą przez długi czas, nawet po powrocie z wakacji.

Na co należy uważać na wakacjach, aby nie popsuć swoich zdrowych nawyków żywieniowych:

  • Myślenie, że raz się żyje – gdy na co dzień ktoś potrafi trzymać dietę lub zdrowe nawyki, ale nie łączy tego ze swoim lepszym samopoczuciem, czy też dbaniem o swoje zdrowie, to z pewnością prędzej czy później taka osoba nie wytrzyma presji. Wtedy rzeczywiście konieczne będzie szukanie dowolnej wymówki, aby zdjąć z siebie obowiązek diety i łączyć wakacje z przyjemnością, która jest należnością za cały rok wyrzeczeń. Niestety bardzo często po takich wyskokach najczęściej nie wraca się do zdrowych nawyków żywieniowych. Szczególnie, jeżeli w wakacyjnej diecie nie będzie brakować słodkości i różnych przekąsek.
  • Cały rok pracuje się ciężko na takie przyjemności – to jest kolejne wytłumaczenie, kiedy ktoś się zasłania tym, że mu się niezdrowe jedzenie po prostu należy. W końcu każdy pracuje przez cały rok tak ciężko, że tylko w wakacje pozwala sobie na próbowanie wszystkiego co dusza zapragnie. Jednak tak, jak w poprzednim przypadku, tutaj również najczęściej będzie się miało do czynienia z efektem powrotu do jedzenia wszystkiego co popadnie, z którego ciężko jest zrezygnować nawet po powrocie z wakacji.
  • Chce się tylko spróbować innej kuchni – kolejnym powodem, dla którego bardzo często ktoś się decyduje na jedzenie nie do końca zdrowych rzeczy jest tak naprawdę chęć spróbowania czegoś innego. Taka pokusa występuje szczególnie, gdy ktoś ma rzeczywiście zaplanowany wyjazd poza granice Polski. To właśnie zderzenie się z inną kulturą, a także chęcią spróbowania innego jedzenia, jest całkiem naturalnym odruchem. Jednak często pod tym kryje się tak naprawdę chęć odejścia od rygorystycznej diety.

Jak zaradzić, aby nie tracić zdrowych nawyków żywieniowych w wakacje?

Tak naprawdę, jeżeli ktoś nie ma prawdziwych zdrowych nawyków żywieniowych każdego dnia, to jednocześnie nie może liczyć na zdrowe odżywianie na wakacjach. Należy zauważyć, iż bardzo często rygorystyczna dieta, która jest wywołana bardzo dużą presją szczupłej sylwetki lub tym, iż całe społeczeństwo się odchudza, tak naprawdę pod żadnym pozorem nie jest tożsame z tym, iż jest to nawyk zdrowego odżywiania. Należy tutaj przede wszystkim zrozumieć, czym jest zdrowe jedzenie, aby mieć na uwadze, że są to tak naprawdę nawyki, które pozwalają na zjedzenie od czasu do czasu czegoś mniej zdrowego, ale ogólnie w takiej diecie znajdują się przede wszystkim pełnowartościowe produkty, które są pełne witamin oraz innych składników odżywczych. Fajnie sprawdzić:

Jeżeli interesuje kogoś zdrowe odżywianie na wakacjach, to powinien zaplanować sobie:

  • Listę restauracji, w których serwowane jest zdrowe jedzenie – niezależnie, czy planowane są wakacje w Polsce czy może jednak poza granicami kraju, to na pewno nie zabraknie ciekawych restauracji, w których będzie można zadbać o zdrowe odżywianie na wakacjach. Najczęściej są to wegańskie restauracje, które serwują naprawdę pyszne i jednocześnie pełnowartościowe posiłki.
  • Zaplanowanie posiłków – jeżeli na wakacjach ktoś planuje zatrzymać się w miejscu, w którym może samodzielnie gotować, to jednocześnie może zdecydować się na planowanie zdrowych posiłków. Szczególnie odwiedzając inne kraje, można zyskać prawdziwe bogactwo owoców, warzyw, ziół, a także owoców morza. To powoduje, że wcale nie trzeba rezygnować z próbowania nowości, ale jednocześnie ma się bardzo duży wpływ na to, co dokładnie się je. Zdrowe odżywianie na wakacjach wcale nie musi być nudne.
  • Uznanie, kiedy rzeczywiście można wybrać się na spróbowanie czegoś mniej zdrowego – jeżeli komuś się zdarzy od czasu do czasu zjeść jakiegoś fast fooda, to na pewno nie skończy się świat. Najważniejsze jest tak naprawdę aby to nie było codziennością.

Jak widać, istnieje naprawdę wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą dbać o zdrowe odżywianie na wakacjach. Oczywiście należy rozumieć, że nawyki żywieniowe nie mają niczego wspólnego z rygorystycznymi dietami, które niestety często są wprowadzane pod presją, a nie ze zgodą ze swoimi przekonaniami oraz potrzebami. Niezwykle ważne jest to, aby zastanowić się na czym danej osobie będzie zależeć na wakacjach, a na pewno osiągnie ten cel.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *