Czym jest słuch muzyczny?

Czym jest słuch muzyczny?

Słuch muzyczny jest absolutną podstawą do tego, aby rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem i muzyką. Bez niego osoby pragnące zostać artystami nie będą w stanie określić, czy śpiewają czysto, a powtarzanie i wykonywanie ćwiczeń pokazywanych np. przez nauczyciela na  zajęciach w szkole muzycznej będą czymś niezwykle trudnym.

Ale czym jest w zasadzie słuch muzyczny? To nic innego, jak umiejętność rozpoznawania barw, wysokości i liczby dźwięków, a także jego głośności. Niestety w związku tym, że jest to cecha wrodzona, tylko nieliczne osoby mogą poszczycić się faktem jej posiadania. Całe szczęście tej umiejętności można się nauczyć. 

Zastanawiasz się jak sprawdzić, czy masz słuch muzyczny? Wbrew pozorom poznanie swoich artystycznych predyspozycji jest znacznie prostsze i szybsze, niż mogłoby się wydawać. Co więcej, to zupełnie nic nie kosztuje. Aby sprawdzić swój słuch muzyczny, wystarczy wykonać test online. Na czy, polega taki muzyczny egzamin? Po wysłuchaniu kilku utworów zostaniesz poproszony/ poproszona o wskazanie różnić w wysokości wybranych dźwięków lub też ich wyklaskanie. Jednak to nie jedyny sposób na sprawdzenie słuchu muzycznego. W rzeczywistości wystarczy, że usiądziesz wygodnie w fotelu i podczas słuchania kolejnych utworów odpowiesz na kilka pytań, np. 

  • jaki instrumenty są słyszalne?
  • utwór jest smutny czy radosny?
  • Ile instrumentów słychać w danym momencie?
  • czy wszystkie utwory słyszane są przez cały utwór?

 

Poszukujesz więcej informacji na temat słuchu i tego jak poprawnie o niego dbać? Garść cennych wskazówek znajdziesz tutaj!