kiedy iść do psychiatry

Kiedy iść do psychiatry?

Opieka psychiatryczna w dzisiejszych czasach jest na coraz wyższym poziomie. Mimo tego faktu, wciąż wielu pacjentów odczuwa wstyd sięgając po pomoc lekarza psychiatry. Zupełnie niesłusznie, ponieważ jest to taki sam specjalista, jak gastrolog czy neurolog. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami natury psychicznej, z powodu szybkiego, stresującego stylu życia, nadmiaru obowiązków, a także natłoku informacji, często bardzo przygnębiających. Kiedy zatem iść do psychiatry? Kiedy jest ten moment, w którym należy zasięgnąć pomocy?

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Po pomoc psychiatryczną należy sięgnąć wtedy, kiedy dana osoba czuje, że jej problemy związane z psychiką utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Nie należy dopuszczać do momentu, w którym sytuacja jest już tak krytyczna, że osoba z zaburzeniami odczuwa chęć podjęcia bardzo negatywnych i zagrażających swojemu życiu kroków, gdyż nie potrafi sobie poradzić z dręczącym ją problemem. Dostęp do Internetu obecnie bardzo ułatwia znalezienie odpowiedniego lekarza w okolicy. Należy także pamiętać, że w Polsce nie jest wymagane skierowanie, aby umówić się na wizytę w gabinecie psychiatrycznym. Warto jednak w tym samym momencie poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do psychologa, ponieważ leczenie chorób psychicznych i zaburzeń na tej płaszczyźnie często wymaga nie tylko leczenia psychiatrycznego, ale także spotkań z psychologiem, lub psychoterapeutą. Istotne, aby podejrzewając chorobę psychiczną u bliskiej osoby, móc odpowiednio zareagować, sugerując się wyżej wymienionymi krokami, oraz nie zapominając o odpowiednim wyczuciu i delikatności w stosunku do chorego.

Najczęstsze przyczyny wizyt u psychiatry

Sygnałem do wizyty u specjalisty nie musi być zaawansowany już stopień choroby psychicznej, ale także stan, w którym przygnębienie, lęki i stres utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Warto skonsultować się z psychiatrą również, gdy osoba nie może poradzić sobie z jakimś bolesnym przeżyciem, lub wspomnieniem, które wciąż wywołuje dyskomfort, lub spowodowało traumę. Ponadto, wskazaniem do wizyty w gabinecie psychiatrycznym są również następujące schorzenia lub zaburzenia:

  • depresja,
  • nerwica lękowa,
  • nerwica natręctw,
  • ADHD,
  • lęki,
  • schizofrenia,
  • zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
  • borderline,
  • autodestrukcyjne myśli oraz zachowania.

Podejrzewając u siebie problem, nie warto stawiać autodiagnozy, lecz zaczerpnąć porady idąc do specjalisty. Najważniejsze, aby pamiętać, że szukanie pomocy w leczeniu zaburzeń i schorzeń psychiki, nie jest niczym wstydliwym. Zawsze warto walczyć o siebie, swoje zdrowie i poprawę jakości życia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *