Mało znane miejsca na terenie Polski, które warto zobaczyć

Mało znane miejsca na terenie Polski, które warto zobaczyć

,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to popularne powiedzenie każdy z nas słyszał co najmniej kilka razy w życiu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że niesie ono ze sobą sporo prawdy. Świat poza granicami naszego kraju od zawsze wydawał się bardziej fascynujący, egzotyczny i nieodkryty. Okazać się może jednak, że Polska również jeszcze nie raz zaskoczy nas swoimi zakątkami. Poniżej przedstawiamy kilka mało znanych miejsc na terenie naszej ojczyzny, o których wielu z nas nie miało pojęcia, a które bez wątpienia warte są zobaczenia i odkrycia ich na nowo.

Podziemne miasto Osówska

Naszą podróż zaczniemy od południa Polski, a konkretnie od województwa dolnośląskiego. To właśnie tam znajduje się podziemne miasto Osówka – leżący nieopodal Wałbrzycha podziemny kompleks tuneli i korytarzy, stanowiący największy projekt górniczo-budowlany nazistowskich Niemiec. Wybudowany został w latach 40. ubiegłego wieku i najprawdopodobniej miał pełnić rolę jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Kompleks ten zwany „Riese” od niemieckiego słowa znaczącego ,,olbrzym” stanowi podróżniczy łakomy kąsek zarówno dla pasjonatów militarnej historii Polski i świata, jak i dla historyków. Pomimo tego, że nie każda część Osówki dostępna jest dla turystów, utworzono kilka tras przeznaczonych dla zwiedzających. Są to m in. trasa edukacyjna oraz historyczna, a dla prawdziwych poszukiwaczy przygód i silniejszych wrażeń, trasa ekstremalna oraz ,,ekspedycje Riese”.

Jest to niewątpliwy skarb naszej historii narodowej który mimo iż mało popularny, wart jest zwiedzenia nie tylko ze względu na utrzymujący się klimat II Wojny Światowej, ale również na niezwykłe wrażenie jakie wywiera na zwiedzających, rozmiarami i wkładem pracy ludzkich rąk jaka przyczyniła się do jego powstania.

Pałac w Mosznej

Przenieśmy się teraz do przełomu wieków XIX i XX, do województwa opolskiego, gdzie w miejscowości Moszna wznosi się przepiękny zabytkowy pałac, będący niegdyś rezydencją niemieckich magnatów przemysłowych. Zabytek został wzniesiony w połowie XVIII wieku, jako budowla barokowa. Liczne remonty i przebudowy sprawiły, że jest on dzisiaj połączeniem stylu barokowego z neogotykiem, neorenesansem oraz elementami eklektycznymi.

Osobliwością zabytku jest bez wątpienia liczba wieżyczek wynosząca 99, a także liczba pomieszczeń – 365. O ile ta druga od razu przywodzi na myśl rok kalendarzowy, ta pierwsza nie jest już taka oczywista. Legendy i opowieści, jakie narosły wokół liczby wież są liczne, jednak wymienić warto dwie pojawiające się najczęściej. Pierwsza z nich głosi, że 99 to liczba majątków, jakie posiadała zamieszkująca pałac rodzica Tiele-Wincklerów. Druga, nieco mniej fascynująca głosi, że właściciel majątku obawiał się, że wzniesienie 100 wież spowoduje konieczność utrzymywania w pałacu garnizonu wojskowego. Na dzień dzisiejszy w pałacu znajduje się hotel oraz restauracja, jednak zabytek cały czas pozostaje otwarty dla zwiedzających – z całą pewnością warto zostać jednym z nich.

Osada wikingów

Polska to jednak z całą pewnością nie tylko tajemnicze podziemia i piękne, zabytkowe pałace. Znajdując się w okolicach nadmorskiej wyspy Wolin, niewątpliwie warto udać się do Centrum Słowian i Wikingów. Wyspiarska wioska wikingów oferuje podróż w zamierzchłe czasy bitew morskich, walk z użyciem ostrego oręża i codziennego życia skandynawskich wojowników. Szczególnie obfitujący w turystów jest na tych terenach sezon letni, nie tylko jednak za sprawą pobliskich wybrzeży Bałtyku. W sierpniu organizowane są w wiosce imprezy tematyczne z udziałek rekonstruktorów z całego świata, a także warsztaty rzemieślnicze. Miejsce to jest ponadto niezwykle malownicze i nietuzinkowe, a morska bryza uwydatnia jego niepowtarzalny klimat.