Nerwobóle kończyn. Jak je leczyć?

nerwobóle

Nerwoból, czyli inaczej neuralgia jest sygnałem ze strony nerwów, że coś nie jest w porządku. Niejednokrotnie, nawet po dokładnych badaniach, lekarz nie może stwierdzić jak jest przyczyna bólu. Zazwyczaj sam nerw nie jest zapalnie zmieniony i to dodatkowo utrudnia dokładną diagnozę. Zanim do niej dojdzie, najczęściej leczy się sam objaw, którym jest ból.

Nerwobóle w obrębie nóg

Nerwobóle kończyn dolnych zazwyczaj pojawiają się nagle i bywają związane z nieprawidłowościami w dolnej części kręgosłupa. Są to zazwyczaj uciski na nerwy spowodowane przez:

  • przesuniecie krążków międzykręgowych;
  • przepuklina kręgosłupa, będąca wynikiem dyskopatii;
  • zwyrodnienia kręgów;
  • stenoza kanału kręgowego;
  • narośl na kręgosłupie.

Problemy tego rodzaju, a także inne, podobne, skutkują czasem tak zwanym zespołem korzeniowym. Objawia się on brakiem czucia w obrębie skóry, za którą odpowiedzialny jest jakiś nerw. Skóra robi się mało wrażliwa, jednak co jakiś czas, w głębszych jej warstwach odczuwalny jest napadowy ból, porównywalny na przykład do silnego skurczu w łydkach, występujący nawet przy niewielkim przeciążeniu.

Leczenie nerwobóli

W przeważającej ilości przypadków, nerwobóle kończyn dolnych i neuralgie kończyn górnych dają się wyleczyć, chociaż nierzadko proces trwa dosyć długo. Podawane są zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne, gdzie ich składnikami jest między innymi paracetamol i ibuprofen. Można też stosować masaże, blokady nowokainowe, ultradźwięki, prądy diadynamiczne czy nagrzewania. W przypadku dużych narośli lub przepuklin, można zastosować leczenie operacyjne.