Świat kredek czyli rodzaje kredek

Świat kredek czyli rodzaje kredek

Co warto o kredkach wiedzieć?

Najstarszą odnalezioną kredką jest skamieniały kawałek ochry, zaś jej wiek oceniany jest na ok 10 tysięcy lat. Ochra w zależności od składu pierwiastków posiada barwę od żółtej do brązowej. Od epoki lodowcowej ochra była używana jako barwnik.

Definicja kredki

Kredka wg definicji użytej w słowniku języka polskiego PWN jest to: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania”, a także, kredka to: „kolorowa laseczka z masy przypominającej wosk, służąca do rysowania i pisania”.

Jakie spotykamy rodzaje kredek?

Kredki mają szerokie zastosowanie, zaczynając od ich użycia w przedszkolach, szkołach, na studiach artystycznych, architektonicznych, w domach czy niekiedy w pracy.
Na rynku klienci poszukujący kredek, mogą zetknąć się z szerokim asortymentem, oferującym wiele rodzajów takich artykułów. Poszczególne rodzaje dostępne są w podstawowej grubości lub trochę większej tzw. Jumbo, a także posiadają kształt trójkątny, okrągły, heksagonalny lub kwadratowy (pastele suche). Dzieci często używają kredek do rysowania i kolorowania. Ich charakterystyczną cechą jest prostota użycia, nietoksyczność i dostępność różnorodności barw.

Wśród kredek, można wyróżnić:

  • kredki ołówkowe
  • świecowe (woskowe)
  • pastelowe (suche, olejne)
  • plastikowe
  • grafitowe
  • z glinki kaolinowej

Kredki ołówkowe

Są najczęściej kupowanymi kredkami dla dzieci, jak i dla nieco starszych. Grafit w kredkach to barwiony węgiel drzewny, znajdujący się wewnątrz oprawki, ta zaś zazwyczaj wykonana jest z drewna. Otoczki występują w opcji bezdrzewnej oraz mogą być z tworzywa sztucznego (żywicy syntetycznej). Chcesz kupić takie kredki, sprawdź w sklepie internetowym w kategorii kredki ołówkowe.

Kredki świecowe

Powstają z wosku, swoją teksturą przypominają świecę. Niekiedy zapach kredek jest charakterystyczny, dlatego dla tych bardziej wrażliwych zastosowano wersję bezzapachową. Cechami charakterystycznymi kredek świecowych jest ich wodoodporność, miękkość oraz wytrzymałość, przez to często są polecane najmłodszym. Przeważnie występują w papierowej osłonce, która chroni palce przed zabrudzeniem lub bywa w opcji wykręcanej w plastikowej osłonce.

Kredki plastikowe

Kredki plastikowe które nie mają obudowy, całe są wkładem. Swoim wyglądem i rozmiarem zbliżone są do kredek świecowych, z taką różnicą, że nie brudzą rąk i nie mają żadnej ochrony. Również twardość ich jest większa niż kredek woskowych, dlatego w trakcie korzystania podobne są do kredek ołówkowych.

Kredki pastelowe

Kredki pastelowe czyli pastele. Ich surowcem jest kreda, gips lub glinka w przypadku suchych pasteli, lub wosk i glinka przy pastelach olejnych, zmieszane z pigmentem oraz z gumą lub gumą z olejem. Pastele mają dwie formy tj: pastele suche i olejne.

Pastele suche

Należą do grupy pylących, miękkich kredek podobnych do kredy. Rozcierają się stosunkowo łatwo, zaś ich rozpiętość kolorystyczna jest szeroka.

Pastele olejne

Należą do kredek, których struktura jest podobna do „suchej” kredki woskowej. Ich konsystencja jest zbita, a barwy są nasycone. Pastele olejne są przejściem między kredką, a farbą olejną.

Kredki grafitowe

są pozbawione otoczki. Grafit składa się na całość kredki i podobnie jak kredki plastikowe czy świecowe, można je całkowicie wykorzystać. Pokryte są warstwami lakieru, co stanowi ich ochronę przed zabrudzeniem. Kredki ostrzy się podobnie jak kredki ołówkowe.

Kredki z glinki kaolinowej

Przypominają kredki świecowe, bo występują w typowych osłonkach i mają rozmiary odpowiadające kredkom świecowym. Istotny jest fakt, że można je spotkać w oprawce z drewna, przez co często odbierane są jako kredki ołówkowe.