Jak wybrać najlepszy aparat słuchowy?

aparat słuchowy w dłoni

Decydując się na zakup jakiegokolwiek urządzenia dla siebie bierzemy po uwagę różne kryteria. Jeśli chodzi o aparat słuchowy cena nie powinna być jednym z nich. Dlaczego?

Aparat słuchowy jest urządzeniem medycznym wpisanym na listę urządzeń refundowanych przez narodowy fundusz zdrowia. Każdej osobie dorosłej po 26. roku życia przysługują dwa takie aparaty, raz na 5 lat, o ile ubytek słuchu jest wyższy, niż 40 dB HL. Wobec tej informacji dla osoby zastanawiającej się nad zakupem aparatu słuchowego cena nie powinna być kluczowym kryterium wyboru. W Internecie, głównie na portalach aukcyjnych można znaleźć tanie i kiepskie urządzenia w cenie do 200 złotych.

Dlaczego nie należy decydować się na zakup tanich, niesprawdzonych aparatów słuchowych?

Powodów jest wiele, jednak najważniejsze z nich to:

  • są zwykle wykonane z materiałów kiepskiej jakości więc są awaryjne;
  • nie mamy pewności czy komponenty użyte w procesie produkcji są na tyle biokompatybilne, by nie uczulać i nie podrażniać skóry;
  • redukcja szumów otoczenia może być istotnie niewystarczająca przez co aparat słuchowy będzie niepraktyczny lub nawet bezużyteczny.

Mając na uwadze możliwość pozyskania refundacji, warto sprawić sobie aparat słuchowy klasy premium. Takie urządzenie towarzyszyć nam będzie na co dzień. Komfort użytkowania i jakość powinny być najważniejsze.

O wyborze najodpowiedniejszego modelu zdecyduje specjalista, protetyk słuchu. Najważniejsze to nosić dobrze dobrane aparaty słuchowe. Cena w tym wypadku idzie w parze w jakością. Duży wybór aparatów słuchowych i akcesoriów znaleźć można na stronie geers.pl. Warto zerknąć do oferty, by poznać najpopularniejsze marki i wybrać najlepszy egzemplarz.