herbata

Czy herbata jest dobra na odchudzanie?

Jeśli szukasz herbaty, która pomoże Ci schudnąć, możesz śmiało zdecydować się na hibiskus. Tylko nie traktuj tego jako panaceum. Pierwszym krokiem jest zorganizowanie odpowiednio zbilansowanej diety, a wszelkie napoje, w tym herbaty, należy przyjmować jedynie jako element pomocniczy.

Herbata z hibiskusa

W szczególności herbata z hibiskusa przyspiesza metabolizm. Zwiększa szybkość przetwarzania składników odżywczych przez komórkę. W związku z tym poprawia się metabolizm. Naturalnie procesy metaboliczne obejmują procesy spalania tłuszczu. Herbata pomaga przyspieszyć rozkład tłuszczu i zapobiega powstawaniu nowych złogów w komórkach tłuszczowych. Hibiskus normalizuje trawienie, poprawia pracę przewodu pokarmowego, odbudowuje mikroflorę jelitową, usprawnia ruch limfy, wspomaga usuwanie toksycznych substancji z organizmu. Te właściwości herbaty są bardzo cenne przy odchudzaniu, ponieważ im lepiej oczyszczany jest organizm i praca przewodu pokarmowego, tym lepiej pokarm jest wchłaniany, a nie odkładany jako martwy ciężar w składzie tłuszczu. Sprawdź jaka jest skuteczna herbata na odchudzanie.

Picie herbaty z hibiskusa

Picie hibiskusa po kubku w nadziei, że w ten sposób szybciej schudniesz, nie jest konieczne. Takie podejście doprowadzi tylko do problemów żołądkowych. Aby osiągnąć efekt, dietetyk zaleca kurs według specjalnego schematu trzech okresów: 21, 7 i 10 dni. W ciągu pierwszych trzech tygodni należy codziennie pić jeden litr hibiskusa w kilku dawkach – pół godziny przed posiłkiem lub półtorej godziny po. Następnie robimy sobie przerwę na tydzień, po czym wracamy do reżimu i powtarzamy ceremonię parzenia herbaty przez dziesięć dni.

Hibiskus jest korzystny dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, ponieważ sprzyja eliminacji złego cholesterolu, regulacji pomiędzy lipoproteinami o niskiej i wysokiej gęstości. Są to właściwości przydatne dla każdego organizmu i bardzo przydatne, w szczególności dla osób, które chcą schudnąć.

Hibiskusa lepiej nie stosować u osób cierpiących na nieżyt żołądka i wrzody, ponieważ kwasy organiczne obecne w herbacie mogą podrażniać błonę śluzową żołądka.

Kto nie powinien pić za dużo herbaty?

Istnieją trzy grupy osób, którym nie zaleca się częstego picia herbaty. Po pierwsze są to pacjenci z problemami żołądkowymi.

  • Jeśli występują choroby przewodu pokarmowego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Z przeciwwskazań może to być zapalenie żołądka, kamica żółciowa. Każda herbata o określonych właściwościach powoduje zwiększony odpływ żółci. Dlatego jeśli masz kamicę żółciową, wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy i inne klasyczne schorzenia przewodu pokarmowego, lepiej skonsultować się ze specjalistą.
  • Eksperci doradzają również pacjentom z miażdżycą i nadciśnieniem rezygnację z czarnej i mocnej zielonej herbaty. Wynika to z tej samej teofiliny i kofeiny, które pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy kora mózgowa staje się poruszona, naczynia krwionośne zwężają się, co może prowadzić do powstawania zakrzepów krwi w mózgu.
  • Trzecia grupa to osoby cierpiące na bezsenność. W tym miejscu w grę wchodzi afrodyzjakowe działanie kofeiny. Czasem wystarczy nawet jedna filiżanka herbaty na noc, aby mózg zaczął aktywnie pracować, puls przyspiesza, a Ty nie możesz zasnąć. Aby nie przeszkadzać w zasypianiu, eksperci zalecają zaprzestanie picia herbaty na kilka godzin przed snem, a osobom starszym całkowitą rezygnację z picia herbaty po południu.