Jak działają i po co stosować bakterie do szamba?

Jak działają i po co stosować bakterie do szamba?

Bakterie do szamba to preparaty przyspieszające proces fermentacji związków organicznych. Nieczystości zawierają takie związki jak amoniak, siarkowodór, skrobię, fosfor czy tłuszcze.

Biopreparaty do czyszczenia szamb wchodzą w reakcje z związkami złożonymi rozkładając je na prostsze. Głównym celem stosowania bakterii do szamb jest uniknięcie przykrego zapachu, a także udrożnienie rur i zbiorników kanalizacyjnych oraz wyeliminowanie osadu tłuszczowego.

Jak stosować biopreparaty do szamb?

Najczęściej raz na jakiś czas (np. na miesiąc) należy umieścić tabletkę lub wsypać proszek do muszli klozetowej. Bakterie przyśpieszają proces rozkładu związków organicznych w nieczystościach, są bezpieczne dla ludzi i środowiska, dodatkowo rozkładają tłuszcze eliminując osad. Bakterie do szamb są konieczne, gdyż detergenty i inne środki chemiczne niszczą florę bakteryjną i konieczne jest jej uzupełnienie.

Jakie biopreparaty do szamb warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Kupując biopreparat powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jaką objętość szamba dedykowana  jest porcja bakterii. Preparaty zwykle starczają na rok i używa ich się raz w miesiącu lub raz w tygodniu. W większości przypadków nieprzyjemny zapach powinien zniknąć po upływie doby. Różnica w cenie omawianych  środków zależy od jakości zastosowanego szczepu bakterii. Wiadomo, że droższe produkty jeszcze lepiej , szybciej przetworzą i oczyszczą przydomowy zbiornik oraz instalację sanitarną.

Przegląd produktów (biopreparatów) do szamb

Obecnie na rynku jest bardzo dużo preparatów zawierających bakterie rozkładające substancje organiczne zawarte w nieczystościach. Jednym z nich są tabletki biologiczne Biofos. Jedno opakowanie zawiera 16 tabletek (w tym cztery gratis). Środek należy stosować raz na dwa tygodnie, co ważne najpierw należy rozpuścić tabletkę w wodzie tworząc odpowiednią zawiesinę. Preparat wystarcza na rok stosowania, kosztuje w granicach 40 zł i dzięki niemu możliwe jest utrzymanie w odpowiednim stanie całej instalacji sanitarnej.

Tabletki Sanidenn Tabs 52

Jest to dosyć wysokiej jakości preparat, jedna tabletka zawiera od około 5 do 6 miliardów bakterii. Dzięki stosowaniu tego środka pozbędziemy się przykrego fetoru, usprawnimy działanie przydomowej oczyszczalni ścieków, dodatkowo producent zapewnia rzadszą konieczność opróżniania szamba. Produkt kosztuje 60 zł, wystarcza na rok stosowania. Warto wspomnieć, że  w odróżnieniu od swoich tańszych odpowiedników zawiera specjalne enzymy przyśpieszające działanie bakterii, daje to efektywniejszą fermentację i rozkład szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Inne produkty tego typu

Oprócz wyżej wymienionych, na uwagę zasługują jeszcze tabletki hydrotabs. Opakowanie zawiera aż 8 rodzajów  różnych szczepów bakterii, stosuje się je głównie w oczyszczalniach biologicznych. Produkt ten ujednolica konsystencję biomasy, homogenizują ją, likwiduje osady powierzchniowe, a zawarte bakterie neutralizują działanie szkodliwych substancji.

Bakterie do szamba pełnią więc bardzo ważną funkcję w oczyszczalniach ścieków oraz  przydają się w gospodarstwach domowych.